Toksikoloji Laboratuvarına analizler için getirilen/gönderilen numunelerde aranan şartlar:

– Teşhis amacıyla gönderilen organ örnekleri teşhisi istenilen hastalık durumu ve görülen lezyonları temsil etmelidir.

– Numuneler dikkatlice paketlenmeli, etiketlenmeli ve uygun sıcaklık şartlarında ve mümkün olan en kısa sürede laboratuvara gönderilmelidir.

– Doku ve İç Organlar: Post mortem olarak nekropsisi yapılmış hayvanların çeşitli iç organ ve doku örnekleri hiçbir işleme tabi tutulmadan laboratuvara ağzı sıkıca kapatılmış steril kavanoz/steril numune kaplarında ve soğuk zincirde en kısa sürede kokuşma olmadan ve en az 50 g olacak şekilde gönderilir. Organ numunelerinde kokuşma olmamalı (koruyucu madde kullanılması gerekmez, ancak uzak mesafelerde kokuşmayı önlemek amacıyla %70’lik etil alkol tercih edilebilir).

– Yem: En az 500 g olacak şekilde, temiz bir naylon poşet veya kutu içerisinde ağzı kapalı torba içinde ve soğuk zincirde (buz aküsü bulunan strafor kutular içine konularak) laboratuvara gönderilmelidir.

– Su: En az 500 ml olacak şekilde ağzı kapalı ve temiz pet şişe içerisinde laboratuvara gönderilmelidir

– Ölü Arı ve Petek: Yaklaşık 50 adet kadar ölü arı numunesi ağzı kapalı bir kavanoz içerisinde, petek numunesi ise en az 200 g olacak şekilde ve 10X10 cm. ebatında tahta/mukavva/strafor kutu içerisinde en kısa sürede laboratuara gönderilmelidir.

– Et: En az 500 g olacak şekilde ağzı kapalı naylon torba/kırılmamış cam kavanoz içerisinde, soğuk zincirde en kısa sürede ve kokuşma olmadan laboratuvara gönderilmelidir.

– Süzme/Petekli Bal: En az 500 g olacak şekilde ağzı kapalı kırılmamış cam kavanoz/metal kutu içerisinde laboratuara gönderilmelidir.

– Balık: Canlı veya ölü balık numuneleri içerisinde kendi ortamının suyu %70’lik alkol bulunan ağzı sıkıca kapalı plastik torbalar veya kavanozlarda, en kısa sürede ve soğuk zincirde ve kokuşma olmadan laboratuvara gönderilmelidir.

– Yumurta: Bir numuneyi temsil edecek şekilde en az 12 adet çiğ yumurta kırılmadan ve bozulmadan uygun violler ve naylon torba içerisinde ağzı bağlı/mühürlü ve etiketli olarak laboratuara gönderilmelidir.

– Çiğ Süt : En az 500 ml olacak şekilde mühürlü/etiketli ve steril pet şişe/ naylon torba içerisinde soğuk zincirde bozulmadan en kısa sürede laboratuvara gönderilmelidir.

– Tavuk ve Hindi eti: En az 500 g olacak şekilde ağzı kapalı/mühürlü ve etiketli naylon torba içerisinde soğuk zincirde kokuşma olmadan en kısa sürede laboratuvara gönderilmelidir.

– Balık: En az 500 g olacak şekilde ağzı kapalı/mühürlü ve etiketli naylon torba içerisinde soğuk zincirde kokuşma olmadan en kısa sürede laboratuvara gönderilmelidir.

– Adli vakalarda gönderilen numuneler soğuk damgalı ve resmi mühürlü olarak ve mühür açılmadan laboratuvara gönderilmelidir.

– Laboratuara getirilen /gönderilen her numunenin ilgili kayıtları istem ve Farmakoloji-Toksikoloji Numune Kabul Formu eksiksiz ve anlaşılır olmalıdır.