Türkiye’de fizyoloji biliminin duayenlerinden, “Yaşamda ve Hekimlikte Fizyoloji” kitabının yazarı ve Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Noyan; 100. Yaş günü vesilesiyle Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde düzenlenen kutlama programına katıldı.
Prof. Dr. Ahmet Noyan, 1916 yılında Afyon’ da doğdu. İlkokul ve lise tahsilini Afyon’ da tamamladı. 1940 yılında Veteriner Fakültesinden mezun olarak aynı sene askerlik hizmetine başladı. Orduda Şark Hudut Komutanlığı Hayvan Hastanesinde Müdür Yardımcısı olarak 21 ay askerlikten sonra terhis edildi.
1943 yılında Veteriner Fakültesi Fizyoloji asistanı olarak göreve başladı. İki yıl asistan olarak görev yaptıktan  sonra hükümet hesabına Amerika Birleşik Devletlerine ihtisas için gönderildi. Orada “ The Ohio State University”de 1947 yılında master derecesini ve 1949’da doktora derecesini alarak yurda döndü.
Hocamız, kısa bir süre sonra 1951 yılında doçent, 1961 yılında da profesör olmuştur. Prof. Dr. Macit Erkol’ un 1969 yılında vefatından sonra aldığı kürsü yönetimini Hacettepe Üniversitesi’ ne geçtiği 1973 yılına kadar sürdürmüştür.
Hocamızın yazdığı “Yaşamda ve Hekimlikte Fizyoloji” kitabı lisans ve lisansüstü derslerimizde faydalandığımız kaynaklar arasındadır ki bu kitabın nüvesi olarak görebileceğimiz “Solunum Fizyolojisi” ders kitabı 1970 yılında henüz hocamız fakültemizdeyken basılmıştır. Ayrıca fakültemizdeyken yazılmış ve uluslararası önemli dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.
Hekimliğe yaptığı önemli bilimsel katkıların yanında; veteriner hekimlik ulusal ambleminin, buna ilişkin olarak meslektaşlarımızın yakalarına taktıkları ulusal meslek rozetimizin tasarımı tamamen Ahmet Noyan hocamıza aittir.
Değerli hocamızın yaşamda 100. yılını ve hekimlikte 76. yılını Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi olarak kutluyor, kendisine nice sağlıklı yaşlar diliyoruz.